Jak oprawić czarno-białe zdjęcie?

Czarno-biała fotografia w dzisiejszych czasach bezsprzecznie przeżywa swoją drugą młodość. Elegancka oraz prosta w swym wyrazie, stanowi zgrabny dodatek dla nowoczesnych wnętrz. Jak jednak należy ją eksponować, aby najpełniej cieszyła oczy swoich odbiorców?

Jak oprawić czarno-białe zdjęcie?

Współczesny renesans czarno-białej fotografii

Przez wiele lat fotografia kojarzyła się wyłącznie z czarno-białym obrazem. Pojawienie się na zdjęciach wysoce sugestywnego dla wyobraźni koloru wywołało prawdziwą gorączkę wśród mas i wydawać by się mogło, że klasyczne czarno-białe fotografie - kolokwialnie rzecz ujmując - mogą trafić już tylko do lamusa. Nic bardziej mylnego. Popularne obecnie dążenie do minimalistycznej formy zapewnia staremu typowi fotografii prawdziwy renesans. W myśl zasady “mniej znaczy lepiej”, zauważyć można nie tylko odejście od bujnych, a nawet krzykliwych wzorów i materiałów, lecz również stonowanie w stosunku do wybieranej kolorystyki. W eleganckich, nowoczesnych wnętrzach, coraz częściej odnajdziemy czarno-białe fotografie. Aby współgrały ze swoim otoczeniem, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób poprawnie należy je eksponować.

Jak oprawić czarno-białe zdjęcia?

Na samym wstępie warto zauważyć, iż czarno-białe zdjęcia oprawia się inaczej, niż fotografie o pełnym spectrum kolorystyki. Szczęśliwie dla użytkownika - jest to zabieg zdecydowanie prostszy. Oczywiście, o ile znamy podstawowe zasady. Co zatem należy wiedzieć, oprawiając czarno-białe fotografie?

Przede wszystkim, prawidłowa oprawa czarno-białego zdjęcia będzie uwzględniać jasność eksponowanego obrazu. Zbyt jaskrawa oprawa lub passe-partout mogą zaburzyć równowagę kompozycji. Pamiętajmy, że oprawa służy wyłącznie zabezpieczeniu oraz wydobyciu atutów danego obrazu. Z tego samego względu należy pilnować, aby zbyt szerokie passe-partout nie “połykało” zdjęcia. Aby dobrze wyeksponować fotografię, warto zdecydować się na passe partout albo w kolorze widocznym na zdjęciu, albo nawet jaśniejsze o jeden ton od elementów zawartych w kadrze. Sama rama zaś powinna “spajać” całość pracy. Jej styl oraz kolorystyka muszą odpowiadać oprawianej fotografii. W większości przypadków nie warto, aby rama dominowała nad obrazem - wyjątkiem są tu jednak zdjęcia pojedynczych obiektów na czystym tle. Takie fotografie zapewniają szersze pole do manewru - w zależności od wnętrza, w jakim zostaną one wyeksponowane, można posłużyć się nawet wyrazistym kolorem ramy bądź niestandardową jej fakturą. Szczegółem, o którym również warto pamiętać, jest to, aby fotografie długie i wąskie (na przykład panoramy) oprawiać w wąskie ramy, nawiązujące swym kształtem do eksponowanego obrazu. 

Pamiętać należy także o tym, aby wybrana oprawa posiadała szkło antyrefleksyjne. Szyba nie tylko ochrania fotografię przed mechanicznymi uszkodzeniami - stanowi ona również zabezpieczenie przed wyblaknięciem. Antyrefleksyjna powłoka odbijająca światło zapewnia lepszy odbiór pracy, niezależnie od pory dnia.

Zobacz również: Stare zdjęcia ślubne w drewnianych ramach

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium