Jak oprawić obraz? Nowoczesne i efektowne propozycje

Skuteczne i estetyczne oprawienie obrazu to spore wyzwanie, które odpowiednio pokierowane, może dać zaskakujący efekt. Warto więc poznać kilka najważniejszych wskazówek, dotyczących doboru ram, które są najbardziej znaczącym elementem, determinującym osiągnięty rezultat. Czym kierować się podczas wyboru ramy do obrazu, żeby uzyskać satysfakcjonujący i unikalny efekt, podkreślający specyfikę danego dzieła?

Jak oprawić obraz? Nowoczesne i efektowne propozycje

Charakter obrazu – kluczowy w doborze ramy

Jak oprawić obraz? Zacząć należy od rzetelnej weryfikacji specyfiki obrazu – odnosi się ona nie tylko do aspektów estetycznych, które determinują wybór określonej faktury, barwy czy kształtu ramy. Wysoce istotny okazuje się styl malarski oraz kwestie techniczne – rodzaj wykorzystanego materiału i jego grubość. Biorąc pod uwagę wymienione aspekty, można wybrać następujące rodzaje ram:

  • gruba i głęboka rama, idealna do obrazów malowanych na płótnie – należy dobrać jej grubość do specyfiki konkretnego płótna,
  • mniej głęboka i lżejsza ramka w swej estetyce – dedykowana obrazom malowanym na desce lub płycie,
  • cienka, wąska ramka i za szkłem – dla obrazów malowanych na papierze czy kartonie.

Należy pamiętać, że ważne w procesie oprawiania obrazu jest zachowanie proporcji, niezakłócających kluczowego przekazu dzieła. Rama bowiem nie może dominować, powinna stanowić mniej lub bardziej subtelne tło dla prezentowanego malunku. Ważne jest, żeby nawiązywała swoim stylem do estetyki obrazu i tworzyła harmonijną kompozycję, współgrającą z ogólnym przesłaniem dzieła.

Gatunek malarski a rodzaj ramy – jak wykreować idealne połączenie?

Istnieje mnóstwo gatunków, w których tworzone są malarskie dzieła, dekorujące współczesne wnętrza – zarówno pejzaże, jak i portrety oraz motywy przyrodnicze czy abstrakcyjne pojawiają się na ścianach pomieszczeń mieszkalnych, biurowych i usługowych. Niejednokrotnie obrazy stanowią wyraz dobrego smaku, wysublimowanego gustu i zamiłowania do unikalnej estetyki – żeby spełniały taką funkcję, muszą zostać oprawione w odpowiednią ramę.

Przestrzegając zasady, która podkreśla konieczną dominację obrazu nad ramą, można dokonać pewnych uogólnień, które ułatwią satysfakcjonującą oprawę. Należy wobec tego pamiętać, że:

  • wobec portretu rama uważana jest za bezwzględną,
  • obrazom starszym i prezentującym wydarzenia lub postacie historyczne powinny towarzyszyć masywniejsze ramy, posiadające żłobienia i zdobienia, podkreślające charakter tych dzieł,
  • pejzaże i krajobrazy warto umieścić w lekkich ramach, które wydobędą głębię malunków,
  • niewielkie obrazy można obramować w solidniejsze i szersze ramy, które optycznie powiększą dzieło wieszane na ścianie,
  • współczesne i abstrakcyjne obrazy nie wymagają wyszukanych obramowań – należy je umieszczać w subtelnych i nierzucających się w oczy, delikatnych ramkach, które umożliwią swobodną i niezakłóconą niczym kontemplację artyzmu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się stylowe aluminiowe ramy do obrazów,
  • uniwersalne i subtelne ramy sprawdzą się w większości przypadków – najlepiej, jeśli ich barwa będzie o ton jaśniejsza lub ciemniejsza od kolorystyki oprawianego dzieła, tworząc estetyczny i delikatny kontrast.

Estetyka pomieszczenia – rama obrazu zoptymalizowana do designu wnętrza

Ostateczna decyzja, odnosząca się do sposobu obramowania obrazu powinna uwzględniać przestrzeń, w której obraz zostanie powieszony. Ma on bowiem stanowić dekorację wnętrza, nawiązywać do panującego w nim stylu i uzupełniać dominujący design. To, czy wybierzemy ramę aluminiową, ramę drewnianą czy ramę z tworzywa sztucznego zależy od charakteru pomieszczenia, w jakim ramki się pojawią, od koloru ścian, rodzaju mebli i indywidualnych preferencji.

Zobacz również: Jak wykorzystać aluminiowe ramy do oprawy obrazów?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium