Dekoracje z mchu cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – z czasem znacznie bardziej doceniamy bliskość natury i chcielibyśmy mieć jej namiastkę w swoim domu. Obrazy z mchu są nie tylko doskonałą dekoracją w domu, ale również są całkowicie bezobsługowe i nie wymagają żadnej pielęgnacji, w przeciwieństwie do większości roślin doniczkowych. Jak oprawić obraz z mchu i co powinniśmy o nim wiedzieć?
Czym są obrazy z mchu?
Obrazy z mchu to po prostu dekoracje wykonane ze stabilizowanego mchu, stanowiące zamkniętą, zwartą kompozycję. Do ich stworzenia najczęściej używa się chrobotka reniferowego, jednak można spotkać się również z obrazami z mchu leśnego, trawiastego, islandzkiego czy poduszkowego.
Materiał przeznaczony do dekoracji jest specjalnie preparowany. Poddaje się go specjalnej obróbce, zabezpieczając i stabilizując. Ze względu na to, że naturalny kolor mchu nie wszystkim odpowiada, rośliny są również często barwione specjalnymi, naturalnymi barwnikami.
Ponieważ mech w Polsce jest pod ochroną, w celach dekoracyjnych sprowadza się go zwykle z zagranicy, głównie z krajów skandynawskich. Ważne, by źródło materiału posiadało niezbędne certyfikaty, świadczące o tym, że firma dba o środowisko i robi wszystko, by nie naruszyć równowagi lokalnego ekosystemu.
Obrazy z mchu – jak wybrać podłoże?
Aby zrobić obraz z mchu, oprócz ramy i specjalistycznego kleju florystycznego, konieczne jest przede wszystkim odpowiednie podłoże. Niektórzy wykorzystują do tego drewnianą deskę, inni zwykłą sklejkę. Jednak w przeważającej większości najlepszym pomysłem jest wykorzystanie pleców od zakupionej przez nas ramki do obrazu z mchu. Wykonane są one z płyty HDF o grubości 3mm, dzięki czemu świetnie nadają się jako podłoże do dekoracji, ze względu na wysoką twardość oraz gładką powierzchnię. Jednocześnie znacznie upraszcza cały proces przygotowywania i oprawiania obrazu z mchu.
Jakie ramki do obrazów z mchu?
Ze względu na to, że ramka do obrazu z mchu przyjmuje zwykle spore rozmiary, najlepiej sprawdzą się ramki na wymiar. Przeważnie dekoracje z chrobotka wykonuje się w ramach nie mniejszych niż 30x40 cm. Wiele zależy jednak od naszego własnego zamysłu oraz tego, jak zaaranżujemy przestrzeń w mieszkaniu.
Rozmiar ramy do obrazu z mchu warto wybrać już na samym początku. Po pierwsze dlatego, by wiedzieć, ile mchu będziemy potrzebować, po drugie z powodu pleców ramy, które będą potrzebne do rozpoczęcia pracy. Jak obliczyć zapotrzebowanie na materiał do uzupełnienia ramy? Wiele zależy od rodzaju mchu oraz zagęszczenia, jakie chcemy uzyskać. Szacuje się jednak, że do wypełnienia ramki o rozmiarach 50x50 cm (tj. 0,25 m2) będziemy potrzebować około 2,5-3 kg mchu.
Ramka do obrazu z mchu – drewniana czy aluminiowa?
Zdecydowana większość osób preferuje drewniane ramki do obrazu z mchu. Naturalny kolor drewna świetnie wpisuje się w stylistykę dekoracji, dzięki czemu rama pełni dodatkowy element ozdobny. Zwykle wybiera się w tym celu jasne ramy z surowego drewna sosnowego, które świetnie kontrastują z mchem.
W zależności od wystroju pomieszczenia, doskonale mogą sprawdzić się również ramy aluminiowe. To świetny pomysł zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach, w których dominują szarości, a aranżacja opiera się o surowy, industrialny styl. Wybór ramy z aluminium daje możliwość szerokiego eksperymentowania z kolorami. Do obrazów z mchu świetnie sprawdzą się ramki czarne, srebrne, a nawet złote. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki rodzaj mchu wybierzemy oraz jak dekoracja wpisze się we wnętrza naszego mieszkania.