Oprawa pasteli

Pastel, choć często postrzegany jako technika rysunkowa, tak naprawdę jest formą malarską. Cechuje go wielobarwność i świetlistość kolorów, a także niewielka trwałość. Co należy wiedzieć, aby oprawiać pastelowe prace we właściwy sposób?

Oprawa pasteli

Dlaczego prawidłowa oprawa pasteli jest tak istotna?

Pastel jest techniką szczególnie wrażliwą na upływ czasu oraz złe warunki przechowywania. Z jednej strony struktura sztyftu, jakim wykonany został obraz, jest krucha i sypka, przez co dzieło zabezpieczone fiksatywą w niewystarczający sposób, może ulec rozmazaniu. Z drugiej strony musimy również pamiętać o tym, że papier, na którym powstał malunek, także nie należy do trwałych nośników i  jest on bardzo podatny na wszelkie urazy mechaniczne wynikające nawet z samego oglądania pracy. Z tych dwóch względów prawidłowa oprawa obrazów wykonanych pastelami stanowi kluczowy zabieg zabezpieczający, jakiemu bezwzględnie należy poddać każdy obraz stworzony tą techniką. 

Jak oprawiać pastele?

Już na samym wstępie, pomijając w tym momencie kwestie doboru odpowiedniej ramy, należy powiedzieć o tym, że sama czynność oprawy pasteli powinna być wykonywana z niezwykłą uważnością i do tego - w przemyślany sposób.

Przed przystąpieniem do oprawiania warto pamiętać o przetarciu wewnętrznej strony szyby. Łatwo o tym zapomnieć, a mimo wszystko jest to istotny element estetycznego oprawiania obrazów.

Praca pastelowa musi być oprawiona przy użyciu ramy, której szkło ma właściwości antyrefleksyjne. Między powierzchnią szyby a powierzchnią obrazu powinno znaleźć się passe-partout, które stanowi nie tylko element dekoracyjny, lecz również pełni funkcję dodatkowo zabezpieczającą pracę malarską, wymuszając dystans pomiędzy warstwą szkła a powierzchnią pracy.

Prawidłowo dobrane passe-partout nie może być zbyt wąskie, jego kolory powinny być stonowane, aby nie odwracały uwagi odbiorcy od pracy malarskiej. Dobrze sprawdzą się tutaj jasne, pastelowe barwy, a także szarości oraz beże. Warto pamiętać o tym, że ciemne kolory passe-partout będą tworzyć tzw. “efekt tunelu”, optycznie pomniejszający pracę. 

Użytkownik musi mieć na względzie to, aby pod żadnym pozorem nie podklejać pracy malarskiej do tylnej płyty ramy, ani też nie przymocowywać jej tam w żaden inny sposób, ponieważ wraz ze zmianami wilgotności powietrza, papier może zacząć nieodwracalnie zmieniać swoją strukturę, np. “falując” lub odginając się w niektórych miejscach. 

Na jakie ramy się zdecydować?

Pamiętajmy o tym, że oprawa powinna stanowić wyłącznie dyskretne dopełnienie pracy malarskiej - nigdy nie może ona wychodzić “przed szereg”. Warto postawić tu na drewniane ramy do obrazów, które z łatwością dopasujemy do obrazu zarówno pod względem stylu, jak i kolorystyki. 

Pracę pastelową oprawiać również można za pomocą antyramy - tutaj także należy pamiętać o wykorzystaniu passe-partout. 

Zobacz również: Jak i gdzie wieszać obrazy?

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium