Oprawianie map

Mało kto się nad tym zastanawia, jednak chcąc utrzymać mapę w odpowiedniej kondycji, powinniśmy zadbać o jej prawidłowe zabezpieczenie. O czym należy pamiętać wybierając obramowanie do map ściennych?

Oprawianie map

Rama aluminiowa czy oprawa drewniana?

Oprawa map nie różni się zbytnio od oprawy innych cennych zbiorów czy dokumentów. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej ramy aluminiowej bądź drewnianej. Rodzaj oprawy dobrze jest dopasować do mapy w taki sposób, by stała się ona estetycznym dodatkiem i łączyła się z mapą w jedną całość. Warto wziąć pod uwagę również wystrój pomieszczenia, w którym ma zostać powieszona. W klasycznych wnętrzach lepiej sprawdzą się ramy drewniane, z kolei w bardziej nowoczesnych świetnym rozwiązaniem będą ramy aluminiowe.

W przypadku zabytkowych map lub tych stylizowanych na postarzane, doskonale sprawdzi się rama do mapy wykonana z drewna, w kolorze szczotkowanego złota, srebra bądź brązu, która sprawi wrażenie, że mamy do czynienia z cennym antykiem.

Ze względu na to, że większość map posiada niestandardowe gabaryty, zwykle istnieje konieczność zamówienia ramy na wymiar. Na szczęście nie jest to żadna przeszkoda. Wystarczy jedynie dokładnie zmierzyć mapę, którą chce się oprawić i podać jej wymiary przy zamówieniu, a my przygotujemy ramę do mapy zgodnie z twoimi wytycznymi.

Szkło czy plexi?

Wybierając ramę do oprawy map należy zdecydować się również na rodzaj frontu. Do wyboru jest szkło lub plexi. Obie opcje cieszą się dużą popularnością. Szkło jest uważane za rozwiązanie bardziej tradycyjne, jednak ze względu na swój ciężar nie jest zalecane do oprawy dużych map.

Warto unikać szklanych frontów również w przypadku oprawy map, które mają być powieszone w miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie będą narażone na upadek, takich jak szkolne korytarze. Tu znacznie lepszą alternatywą będzie rama z plexi, która jest lżejsza i znacznie bezpieczniejsza w razie strącenia obrazu. Minus? W przypadku plexi istnieje większe ryzyko pojawienia się zarysowań na powierzchni.

Filtr antyrefleksyjny

Niezwykle ważne w oprawianiu map jest zastosowanie szkła muzealnego – wysokiej jakości szyby z filtrem antyrefleksyjnym, które redukuje refleksy świetlne i zapewnia wysoką przepuszczalność światła. To szczególnie ważne w przypadku map, które mają służyć jako eksponat bądź pełnić istotną funkcję edukacyjną, a także przy cennych, zabytkowych mapach. Dzięki zastosowaniu szkła lub plexi z filtrem antyrefleksyjnym, mapa jest doskonale zabezpieczona, a my możemy podziwiać ją bez ryzyka odbicia refleksów świetlnych.

Takie połączenie filtrów UV i powłoki antyrefleksyjnej sprawia, że obramowana mapa cieszy się wysoką przejrzystością oraz jest chroniona przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Wybierając szkło muzealne (lub plexi z identyczną powłoką) nie tylko zapewnimy sobie brak odbicia pod każdym kątem, ale również nie narazimy mapy na blaknięcie lub przebarwienie.

Oprawa map z passe partout

Zwłaszcza w przypadku starych, cennych map należy pamiętać o użyciu materiałów bezkwasowych i zabezpieczeniu pracy przed wilgocią. W tym celu dobrze jest wykorzystać metodę passe partout, która zapewni mapie separację od szyby. Dzięki temu będzie ona miała zapewnioną cyrkulację powietrza i nie zostanie narażona na kondensację wilgoci, a co za tym idzie – uniknie falowania i ochroni ją przed zniszczeniem. Dodatkową zaletą oprawy map z passe partout jest efekt wizualny. Znacznie łatwiej będzie skupić wzrok na samym dziele, które dodatkowo zyska poczucie głębi.

Rolowane mapy w oprawie z rurek i listew

Tę metodę każdy z nas kojarzy jeszcze z czasów szkolnych, dlatego też nie możemy jej pominąć. W ten sposób najczęściej oprawiane są mapy na uniwersytetach oraz w podstawówkach i liceach. Mapa oprawiona jest w plastikowe rurki, drewniane listwy lub półwałki, które mocowane są do dolnej i górnej krawędzi. Do górnego obramowania przyczepiony jest sznurek, który umożliwia powieszenie mapy na ścianie lub specjalnym stojaku.

Zaletą tego sposobu oprawiania map jest możliwość zwinięcia ich w rulon, co znacznie ułatwia ich przechowanie lub transport. Niestety, ma on jedną podstawową wadę – mapa łatwo ulega zniszczeniu, przez co nie zaleca się stosowania tej metody, zwłaszcza w przypadku cennych i starych eksponatów. Mapy przechowywane w ten sposób przeważnie nie nadają się do użytku już po roku intensywnego wykorzystywania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium