Płyty CD i winyle w ramach – jak zawrzeć pasję do muzyki w wystroju wnętrz

Zdjęcie, plakat, obraz? To nie jedyna forma sztuki, którą warto oprawić. Przyjrzyjmy się rzadziej spotykanej zawartości ram, związanej z miłością do muzyki.

Płyty CD i winyle w ramach – jak zawrzeć pasję do muzyki w wystroju wnętrz

Dlaczego oprawia się nośniki muzyczne?

Płyta winylowa odmieniła muzykę na zawsze. Nie był to pierwszy istniejący nośnik dźwięku, jednak zrewolucjonizował przemysł muzyczny na niespotykaną dotąd skalę. Winyle pozwalały na słuchanie muzyki nie tylko na żywo, co pomogło lokalnym artystom zdobyć krajową i światową sławę. Część kolekcjonerów oprawia płyty i/lub okładki trudno dostępne, wydane w małym nakładzie, traktując je jak cenne zdobycze. Dla niektórych jest to natomiast forma okazania szacunku artyście – zabieg inspirowany certyfikatami sprzedaży takimi jak złota, platynowa i diamentowa płyta. Nośniki cyfrowe znajdziemy zazwyczaj na półkach, jednak nie należy o nich zapominać. Oprawienie płyty CD udekorowanej autografami to świetny sposób, by wyrazić siebie przez wystrój wnętrza.

Wybór oprawy dla płyty – minimalizm czy styl retro?

Zależy to po części od rodzaju nośnika, ale przede wszystkim od dominującego stylu. Wydawać by się mogło, że płyty winylowe, kojarzące się ze stylem vintage, wpasują się najlepiej do ramy drewnianej, ocieplając wnętrze i zmieniając dom w przytulne gniazdko. Alternatywnie, winyl zaprezentuje się atrakcyjnie w nowoczesnym mieszkaniu, pełnym bieli i przestrzeni. Wykorzystanie minimalistycznego schematu kolorystycznego – czarnej płyty z niewielkim, jednolicie zabarwionym okręgiem pośrodku – daje szerokie pole do popisu. Biała rama stopi się z bielą ścian, eksponując płytę i skupiając na niej wzrok. Czarna rama z passe-partout sprawi, że przestrzeń na ścianie będzie estetycznie uporządkowana dzięki minimalistycznym, geometrycznym kształtom oraz kontrastującej ze sobą czerni i bieli.

Oryginalne rozwiązania i inspiracje

Płyta z okładką czy bez? Wisząca samotnie czy w ciekawej aranżacji? W końcu wystrój wnętrz jest sztuką, gdzie przestrzeń jest jednocześnie płótnem i farbą. Płyty mają swoją filozofię, która przekłada się na ich zastosowanie w dekoracji. Nośnik muzyczny utrwala to, co niegdyś było nieuchwytne. Powieszony na ścianie powinien cechować się monumentalizmem i stabilnością. Ramy eksponujące płyty najlepiej prezentują się ustawione w jednej linii, najczęściej poziomej.

Stworzenie tryptyku, złożonego np. z dyskografii bądź ulubionych albumów artysty, powieszonego w pionowych ramach prostokątnych z passe-partout sprawi, że ekspozycja nabierze charakteru muzealnego i przyciągnie wzrok, stając się interesującym tematem rozmowy. W górnej części ramy znajdowałaby się płyta bez okładki, w dolnej przykładowo niewielkie pole z typograficznie zapisanym tytułem lub rokiem wydania.

Dla pomieszczeń, którym brakuje przestrzeni na panoramiczną, poziomą galerię, również istnieją rozwiązania. Płyty w dopasowanych ramach na wymiar, powieszone pionowo, nadadzą dynamizmu i ożywią przestrzeń. Jeśli dom stylizowany jest na zabytkowy/vintage, oprawione drewnem okładki podkreślą to, szczególnie jeśli okraszone są subtelnymi przetarciami. Płyta bez okładki jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które wpasuje się zarówno do bardziej tradycyjnego, jak i współczesnego stylu.

Oprawianie płyt CD i winyli jest wyrazem indywidualizmu, dlatego też znalezienie inspiracji jest kluczowe. Płyty powinny pasować do stylistyki wnętrza, ale przede wszystkim być wyrazem zainteresowań i poczucia estetyki ich właściciela.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium