Zdjęcia matowe czy błyszczące - które wybrać?

Zdjęcia w ozdobnych ramach to jedna z najczęściej wybieranych dekoracji wnętrz. To element, który sprawia, że pomieszczenie staje się ciepłe i przytulne. Zdjęcia przywołują szczęśliwe chwile, co wpływa niezwykle kojąco na samopoczucie domowników. Można eksponować je w ramach wiszących lub stojących. Dobór faktury, koloru i materiału obramowania zależny jest od stylu, w jakim pomieszczenie jest urządzone. Częstym wyborem są kompozycje ze zdjęć, które tworzą spójną całość, tym samym tworząc niepowtarzalną dekorację. Jednak wybór ram to nie jedyna decyzja, jaką trzeba podjąć, by cieszyć się zachwycającą ozdobą pomieszczenia. Niezwykle ważne okazują się zdjęcia, a w szczególności ich powłoka. Zdjęcia matowe czy zdjęcia błyszczące? Podpowiadamy!

Zdjęcia matowe czy błyszczące - które wybrać?

Zdjęcia błyszczące - zalety 

Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów są właśnie zdjęcia błyszczące. Papier z połyskiem ma większą gęstość, a także specjalną powłokę, która pełni funkcję ochronną. Dzięki niej fotografie nie blakną, a atrament z nie zmywa się z powierzchni. Co więcej, zdjęcia błyszczące gwarantują wysoką ostrość zdjęcia, co jest szczególnie ważne w przypadku małych formatów. Wyraziste i nasycone kolory to również duża zaleta fotografii w połysku. Dzięki wysokiemu kontrastowi barwy stają się o wiele bardziej intensywne. Jest to szczególnie ważne, gdy decydujemy się na zdjęcia w czerni i bieli. Papier błyszczący wydobywa głębię, co znacząco wpływa na jakość odbitek. 

Zdjęcia błyszczące - wady 

Papier z połyskiem ma również swoje wady. Zdjęcia błyszczące charakteryzują się delikatną powierzchnią, przez co mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne lub przyklejać się do szkła ramy. Błyszcząca powłoka odbija promienie światła, co może utrudniać podziwianie odbitek, dlatego decydując się na ekspozycje błyszczących zdjęć w ramach, warto zdecydować się na powłokę antyrefleksyjną szyby. 

Zdjęcia matowe - zalety 

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się zdjęcia matowe, gdyż nie odbijają światła. Co ważne, są odporne na zabrudzenia, a ewentualne zarysowania są mniej widoczne. Warto również podkreślić, że po kontakcie z dłonią na fotografii nie powstają nieestetyczne ślady palców. Papier matowy jest twardszy, co pozwala na jego przechowywanie poza albumem, a także na przygotowanie odbitek w bardzo dużym formacie. Zdjęcia matowe można eksponować w każdej ramce, gdyż papier nie przykleja się do szyby. Niewątpliwie dużą zaletą matowych fotografii jest także ich łatwa obróbka przed wydrukiem, szczególnie dla osób początkujących. 

Zdjęcia matowe - wady 

W przypadku matowych fotografii znaczącą wadą są mniej wyraziste kolory, co wpływa na ogólną jakość zdjęcia. Co więcej, małe elementy nie są tak dobrze widoczne, jak w przypadku fotografii z połyskiem. Zdjęcia matowe nie mają powłoki ochronnej, a więc są narażone na rozmywanie tuszu lub blaknięcie kolorów. 

Zdjęcia matowe czy zdjęcia błyszczące

Jak widać, rodzaje papierów fotograficznych znacznie różnią się od siebie. Wybierając spośród matowej lub błyszczącej opcji, należy sugerować się ich przeznaczeniem. Zdjęcia matowe sprawdzą się idealnie w przypadku, gdy chcemy przechowywać je poza albumem, np. w pudełku. Podczas ich przeglądania, ślady palców nie będą widoczne, a twardsza tekstura papieru skutecznie zapobiegnie wszelkim odkształceniom fotografii. Natomiast, jeśli chcemy podkreślić detale i nasycone kolory, warto wybrać zdjęcia błyszczące. Stosując metodę passe-partout, która separuje fotografię od szyby, unikniemy ewentualnego sklejenia elementów. Dodatkowo zastosowanie szkła z antyrefleksem skutecznie rozwiąże problem odbijania promieni światła przez zdjęcia błyszczące.

Zobacz także: jakie są najpopularniejsze formaty zdjęć do wywołania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium