Format A0, A1, A2, A3 i A4 - co oprawić w ramy o takim rozmiarze?

Format A0, A1, A2, A3 i A4 - co oprawić w ramy o takim rozmiarze?

Z formatami papieru zetknął się niemal każdy. Zarówno dzieci w szkołach, jak i dorosłe osoby co jakiś czas spotykają się z określeniem A4, A3 czy innymi rozmiarami artykułów drukowanych. W ten sposób ustandaryzowano na całym świecie formaty papierowe, by ułatwić przepływ dokumentów czy produkcję materiałów papierniczych. Formaty A0, A1, A2 itd. Są zgodne z międzynarodową normą ISO216. Co można oprawić w ramy o poszczególnych rozmiarach?

Ramka A4 – najpowszechniejszy format w Polsce i na świecie

Format A4 to najbardziej popularny rozmiar papieru, z którym mamy styczność na co dzień. Dokładne wymiary formatu A4 wynoszą 21 x 29,7 cm. To właśnie na kartkach tej wielkości drukuje się wszelkiego rodzaju dokumenty, które każdego dnia trafiają z rąk do rąk. Z tego powodu najczęściej w ramy A4 oprawia się różnego rodzaju certyfikaty, świadectwa certyfikacji czy dyplomy, którymi chcemy się pochwalić. Ramy w tym formacie można bardzo często spotkać więc w biurach, gabinetach, poczekalniach i kancelariach.

Oprawa dokumentów to jednak niejedyne zastosowanie ramek A4. Bardzo często ten format wybiera się również do oprawienia sentymentalnych pamiątek z podróży – listów, pocztówek, przepisów od babci czy odręcznych rysunków.

Ramka A3 – na rysunki, karykatury, plakaty i mapy

Format A3 jest dwukrotnie większy od formatu A4. Wymiary A3 wynoszą 29,7 x 42 cm. W ramkach o rozmiarze A3 świetnie prezentują się więc różnego rodzaju plakaty dekoracyjne, reprodukcje znanych dzieł sztuki czy obrazy prezentujące ulubione filmy lub zespoły muzyczne. Ten format jest na tyle duży, że z pewnością zostanie zauważony, a jednocześnie na tyle kompaktowy, że nie zdominuje pomieszczenia.

Bardzo często w antyramy i ramy A3 oprawia się również rysunki oraz karykatury, które wręcza się w prezencie z okazji urodzin, ślubu, awansu czy zmiany pracy. To także format często wykorzystywany przez artystów-rysowników, którzy malują portrety członków rodzin i ukochanych zwierząt.

Rama A2 – na kolaże, plakaty i grafiki

Format A2 jest wielkości dwóch kartek rozmiaru A3, czyli dokładnie czterokrotnością formatu A4. Wymiary A2 to 42 x 59,4 cm. W tym formacie powszechnie oprawia się różnego rodzaju grafiki, plakaty, a także materiały reklamowe i schematy. Nierzadko można trafić również na drukowane reprodukcje znanych dzieł sztuki właśnie w formacie A2.

Ramki w tym rozmiarze są wykorzystywane w domach rzadziej niż ramy A3 i A4, jednak wciąż są stosunkowo powszechne. Bardzo często wykorzystuje się je do oprawiania różnego rodzaju kolaży zdjęć czy pamiątek z różnych istotnych wydarzeń w życiu czy rozmaitych podróży. W ramy A2 można oprawić również mapy, które są świetną dekoracją zwłaszcza dla osób, które uwielbiają podróżować i zdobywać nowe rejony świata.

Rama A1 – na reklamy, plakaty i rysunki techniczne

Format A1 ze względu na swój spory rozmiar rzadko jest stosowany w domach i mieszkaniach. Jest ośmiokrotnie większy od formatu A4 i wynosi czterokrotność kartki A3. Dokładne wymiary A1 to 59,4 x 84,1 cm. Ramy w formacie A1 są więc na tyle duże, że w większości mieszkań ciężko znaleźć na nie miejsce. Doskonale za to sprawdzają się w biurach, kinach, kawiarniach czy restauracjach, a także innych lokalach handlowych lub usługowych, gdzie jest dostępna duża przestrzeń.

W ramy A1 bardzo często oprawia się plakaty filmowe, duże reprodukcje dzieł sztuki, a także plakaty marketingowe oraz rysunki architektoniczne i techniczne, które uświetniają wnętrza biur i gabinetów.

Rama A0 – plakaty filmowe i rysunki architektoniczne

Choć format A0 jest dwukrotnie większy niż format A1, a jego wymiary to aż 84,1 x 118,9 cm, zwykle ramki w tych rozmiarach są wykorzystywane w podobnych celach. Bardzo rzadko oprawia się w nie plakaty do domów i mieszkań, chyba że dysponują one odpowiednią przestrzenią. Często za to można spotkać się z tym formatem w galeriach, restauracjach, kinach oraz biurach. Zwykle wewnątrz ram A0 umieszcza się plakaty, grafiki, a także rysunki techniczne.

Sprawdź także tekst na naszym blogu, w którym poznasz standardowe rozmiary ramek na zdjęcia!

Korzystne ceny
Najwyższa jakość
Szybka dostawa
Bezpieczne zakupy
Przyjazna obsługa

2020 © aluramy.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Sklep internetowy Shoper.pl

Powered by:veneo

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium