Multiramka – kilka zdjęć w jednej oprawie czy kompozycja z wielu ramek? Jak układać galerie z ramek i multiramek

Dekoracja wnętrza to istotny element w tworzeniu domowego klimatu. Wybór ozdób i dekoracji odzwierciedlających naszą osobowość jest idealnym sposobem na stworzenie przyjaznej przestrzeni. Sposób, w jaki dekorujemy nasze mieszkanie czy dom bezpośrednio wpływa na to jak się w nim czujemy. Dla wielu osób ważne jest, aby przestrzeń, w której żyją nawiązywała do tego kim są i czym się interesują. Prostym i popularnym sposobem na efektowny wystrój wnętrza, który to zapewnia, jest stworzenie galerii ściennej z ramek na zdjęcia czy obrazy. Nadają one nie tylko estetycznego wyglądu, ale też przechowują wspomnienia w postaci zdjęć czy sztukę w formie obrazów. Z odrobiną fantazji z pojedynczych obramowań i multiramek można tworzyć przyciągające wzrok dekoracyjne kompozycje z ramek.

Multiramka – kilka zdjęć w jednej oprawie czy kompozycja z wielu ramek? Jak układać galerie z ramek i multiramek

Galeria ramek a multiramka – na co zwrócić uwagę

Wybór między kilkoma pojedynczymi ramkami, a multiramką zależy od naszych oczekiwań. Dzięki multiramce uzyskamy estetyczny efekt niewielkim wysiłkiem. Wystarczy kupić jedną multiramkę, a można w niej umieścić wiele zdjęć. Tym sposobem otrzymujemy gotową aranżację, która jest dodatkowo prosta w instalacji. Ramka na wiele zdjęć do zawieszenia wymaga zwykle jednego lub dwóch gwoździ. Gdy wybierzemy odpowiednie miejsce na zawieszenie naszej multiramki, wystarczy wypełnić ją wybranymi zdjęciami, zawiesić i cieszyć się efektownym wystrojem. Takie rozwiązanie jest idealne, gdy nie chcemy samodzielnie tworzyć galerii. Multiramka jest gotowym, funkcjonalnym i stylowym elementem dekoracyjnym, który wystarczy uzupełnić o wybrane zdjęcia, aby niedużym nakładem pracy otrzymać ciekawą ozdobę nadającą charakter pomieszczeniu, w którym się znajduje.

W przeciwieństwie do multiramki, kompozycja z ramek złożona z wielu pojedynczych elementów wymaga zawieszenia każdej ramki na osobnym gwoździu. Mimo, że jest to bardziej pracochłonny projekt, to w efekcie wybór miejsca zawieszenia każdej ramki należy do nas. Stosując pojedyncze ramki, mamy znacznie większą kontrolę nad powstawaniem aranżacji, co wpływa na jej końcowy wygląd. Gdy możemy dowolnie dostosować rozmieszczenie ramek na ścianie, kompozycje stają się bardziej spersonalizowane, a ponadto mogą być modyfikowane i stale powiększane o nowe ramki ze zdjęciami czy obrazami. Tego rodzaju galeria ramek na ścianie złożona z fotografii czy obrazów jest żywym elementem ozdobnym, który – dzięki możliwości dowolnego wyboru układu, rodzaju i wielkości ramek – może być nieustannie zmieniany i rozbudowywany w dowolny sposób, dzięki czemu jest nie tylko tworzony według uznania, ale też nadąża za zmieniającym się otoczeniem.  

Kompozycja z ramek, a multiramka - wybierz swój styl

Gdy zdecydujemy się na multiramkę, wybieramy zwykle jednolity styl. Wiele ramek połączonych jest w jedną spójną konstrukcję stworzoną w tym samym stylu, rozmiarze czy kolorze. Może to być dobre rozwiązanie do stonowanych wnętrz, idealnie wpasowujące się w otoczenie lub stanowić bezpieczny akcent wyróżniający się na tle wnętrza, jednak nie przyćmiewający go. Jednolity styl to jeden z powodów, dla którego multiramki są w ostatnim czasie tak popularne. Możliwość dopasowania ich do każdego wnętrza i prostota formy sprawiają, że są oczywistym rozwiązaniem na prosty i jednocześnie estetyczny sposób dekoracji wnętrza i oprawienia ulubionych fotografii.

W przypadku kompozycji z wielu ramek mamy możliwość wyboru między jednolitym stylem, a mieszaniem ich. Daje to możliwość stworzenia eleganckich kompozycji spójnych stylistycznie o podobnej kolorystyce czy kształcie, ale też unikalnych galerii ram złożonych z elementów o różnym stylu, kształcie, kolorze czy wielkości, podkreślających wyjątkowość każdego wnętrza. Możliwość dowolnego wyboru ramek i ich kompozycji daje okazję do stworzenia niepowtarzalnej galerii, złożonej z takich ramek, jakie tylko nam się wymarzą. To od nas zależy ich styl, wielkość i rozmieszczenie.  

galeria ścienna

Jak stworzyć własną galerię ścienna?

Jeśli rozważyłeś już wszystkie opcje i wiesz, co najlepiej sprawdzi się u ciebie w domu, pora przejść do planowania, a następnie do działania. Gdy zdecydujesz się na zakup multiramki, wybierz odpowiedni produkt, uzupełnij go zdjęciami, powieś na ścianie i ciesz się nowym wystrojem wnętrza. Jeśli jednak postanowiłeś stworzyć swoją własną kompozycję z ramek na ścianie, możesz puścić wodze wyobraźni i zacząć prawdziwą zabawę. Oto kilka kroków, które pomogą Ci przygotować Twoją własną galerię ścienną:

 1. Decydując się na własną kompozycję z pojedynczych ramek, na początek, zdecyduj ile zdjęć chcesz zamieścić w kompozycji. Najlepiej prezentują się kompozycje o nieparzystej liczbie zdjęć, możesz więc wybrać 5, 7 czy nawet 9 ramek. Pamiętaj, że tak stworzoną galerię ramek na ścianie można stale uzupełniać o nowe. Twoja galeria ścienna może więc osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary i liczyć nawet kilkanaście ramek.
 2. Rozmiar ramek również jest istotny, ramki na różne rozmiary zdjęć mogą tworzyć efektownie prezentującą się kompozycję z kilkoma ramkami o dominującym, większym rozmiarze. Stają się one punktem centralnym galerii. Warto mieć to na uwadze podczas wybierania zdjęć do zamieszczenia w ramkach. W większych umieść te, na których ekspozycji najbardziej ci zależy.
 3. Następnie wybierz miejsce, w którym chcesz zawiesić kompozycję z ramek. Pamiętaj, że twoja kompozycja zajmie znacznie więcej miejsca niż gotowa multiramka. Wybierz więc miejsce, która pomieści wszystkie ramki będące częścią galerii ściennej oraz zapewni widoczność wszystkich elementów kompozycji.
 4. Wybierz odpowiadające ci ramki, tak aby pasowały do wystroju twojego wnętrza. Możesz eksperymentować z kolorami, kształtami i rozmiarami wedle uznania. Ramki mają odzwierciedlać twój indywidualny styl i podkreślać wygląd przestrzeni, w której się znajdują.
 5. Gdy wybrałeś już ramki, miejsce i zdjęcia pozostaje jedynie zawieszenie ramek i kompozycja z ramek gotowa.

Jak dobrać ramki pojedyncze w galerii ściennej do stylu wnętrza?

Różnice między multiramkami, a galeriami z pojedynczych ramek sprawiają, że decydujemy się na nie w zależności od oczekiwań. Być może odpowiada nam gotowa ramka na wiele zdjęć lub wręcz przeciwnie spersonalizowana galeria z ramek na fotografie, którą stworzymy z dowolnie wybranych elementów. Niezależnie od tego, którym wariantem ramek ozdobimy swoje wnętrze, najważniejsze, żebyśmy czuli się w nim dobrze i cieszyli się ze stworzonej kompozycji. Szeroki wybór dostępnych ramek w naszym sklepie zapewnia, że każdy stworzy kompozycję idealną do swojego wnętrza w swoim stylu; minimalistycznym, nowoczesnym, retro, industrialnym, skandynawskim i każdym innym.

kompozycja z ramek na ścianie dla kolorowego wnętrza

Opisane warianty galerii z pojedynczych ramek to tylko niektóre z możliwości, jakie daje samodzielne tworzenie kompozycji. Ich różnorodność i mnogość rozwiązań to gwarancja, że w każdym wnętrzu powstanie piękna, idealnie dopasowana galeria ramek na zdjęcia.

 • Gdy chcesz, aby kompozycja wyróżniała się na tle wnętrza, zastosuj ramki w wyróżniającym się kolorze. Jeśli twoje wnętrze jest nowoczesne i przepełnione stonowanymi barwami możesz zdecydować się na ramki o intensywnej barwie, nadające wnętrzu nowego charakteru.   
 • W przypadku chęci utworzenia stonowanej i stylowej galerii sięgnij po ramy w jednym kolorze i kształcie, najlepiej takie, których gama kolorystyczna jest zbliżona do wystroju twojego wnętrza. Podkreślisz w ten sposób elegancję wnętrza.  
 • Jeśli twoje wnętrze jest nowoczesne i stonowane możesz stworzyć galerię wpasowującą się w otoczenie, która podkreśli nowoczesny i minimalistyczny styl lub taką, która wyróżnia się na tle wnętrza i nadaje mu nowego charakteru.
 • Jeżeli chcesz nadać swojemu monochromatycznemu wnętrzu nowego, pełnego kolorów wyglądu możesz pomieszać ramki różnych kolorów, co znacznie ożywi twoje wnętrze.  
 • Gdy twoje wnętrze jest przytulne i kolorowe możesz zdecydować się na uspokojenie go z wykorzystaniem stonowanej kompozycji lub podkreślenie jego indywidualnego charakteru z wykorzystaniem wielokolorowych ramek.
 • Jednokolorowe ramki mogą nadać nowoczesnego stylu każdemu wnętrzu. Zastosowanie czarnych, srebrnych czy białych ramek o tym samym kolorze sprawi, że nawet wnętrze pełne kolorów i różnych akcentów stanie się bardziej eleganckie.  
 • Jeśli lubisz wyjątkowy charakter swojego wnętrza, dobranie ramek w różnych kolorach sprawi, że przytulny i radosny wystrój zostanie jeszcze bardziej podkreślony.
 • Dom czy mieszkanie pełne przestrzeni to prawdziwy skarb, jeśli chcesz wypełnić je galerią ramek ze zdjęciami i masz dużo wolnego miejsca na ścianach, możesz stworzyć duże galerie złożone z większej ilości elementów.
 • W przestronnym wnętrzu możesz wybrać jedną lub kilka ramek o większych rozmiarach i stworzyć galerię wokół nich. Wielkość takiej galerii zależy od dostępnego miejsca, możesz użyć od jednej do nawet trzech większych ramek i od trzech do kilkunastu mniejszych.
 • Jeżeli w twoim wnętrzu nie ma wystarczającej przestrzeni na liczące wiele ramek kompozycje, wciąż możesz stworzyć piękną galerię. Ogranicz rozmiar i ilość ramek, wybierz jedną lub dwie nieznacznie większe ramki i kilka mniejszych, a uzyskasz galerię optymalną do przestrzeni. Jeżeli masz problem z wybraniem odpowiedniego rozmiaru ramki, konieczne w tworzeniu idealnej galerii ściennej może okazać się użycie ramek na wymiar.

Więcej o tym jak tworzyć domowe galerie z ramek możesz dowiedzieć się w naszym poprzednim poradniku:

https://aluramy.pl/pl/n/Sciana-ozdobiona-zdjeciami-czyli-jak-zatrzymac-wspomnienia./2

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium