Plexi na wymiar - najpopularniejszy trend w dekoracji wnętrz

Z roku na rok coraz częściej plexi wkracza do naszych domów. Obecnie jest to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, wykorzystywanych zarówno w reklamie, jak i jako bezpieczniejszy zamiennik szkła. Czym dokładnie jest ten materiał oraz w jaki sposób plexi na wymiar można wykorzystać w dekoracji wnętrz?

Plexi na wymiar - najpopularniejszy trend w dekoracji wnętrz

Czym jest plexi i w czym tkwi sekret tego tworzywa?

Plexi, znane również pod nazwami plexy, plexiglas lub szkło akrylowe to tworzywo sztuczne, które powstało na bazie polimetakrylanu metylu. Obecnie stanowi najpopularniejsze tworzywo sztuczne na rynku, wypierając popularny plastik. Swoją popularność zawdzięcza w znacznej mierze dużej wytrzymałości oraz przezroczystości. Transmisja w zakresie światła widzialnego wynosi ponad 90 procent. Dzięki temu plexi może stanowić lżejszy oraz łatwiejszy w obróbce zamiennik szkła.

To jednak nie jedyne zalety tego tworzywa. Plexi, dzięki swoim właściwościom jest całkowicie odporna na żółknięcie. Materiał nie reaguje na działanie ultrafioletu, a co za tym idzie, płyta plexi niezależnie od ekspozycji na działanie promieni słonecznych, zachowuje swój oryginalny kolor i wysoką przezroczystość. Dzięki temu może sprawdzić się w niemal każdych warunkach, nawet wystawiona na zewnątrz.

Kolejną zaletą plexi jest jej niewielki ciężar. Szklane dekoracje mogą ważyć naprawdę wiele, zwłaszcza jeśli są w sporym rozmiarze. Nie wszędzie jest możliwość ich zawieszenia, choćby ze względów konstrukcyjnych czy użytkowych. Plexi rozwiązuje ten problem, ponieważ jest ponad połowę lżejsza od szkła, a jednocześnie zachowuje większość jego właściwości.

Przy tym jest również znacznie bezpieczniejsza. Korzystając ze szkła niehartowanego istnieje spore ryzyko, że w razie nieszczęśliwego wypadku, szkło rozbije się na ostre kawałki i porani okoliczne osoby. Z plexi nie musimy się o to obawiać – bez problemu możemy stosować ten materiał w przestrzeni publicznej, w szkołach czy przedszkolach, nie martwiąc się o ewentualne uszkodzenie.

Ponadto plexiglas charakteryzuje się łatwością obróbki, ze względu na wysokie właściwości termoplastyczne. Płyty z plexi mogą być w dowolny sposób kształtowane, a po ostygnięciu zachowują nowy kształt. Dzięki temu świetnie sprawdzają się do tworzenia elementów dekoracyjnych.

Plexy na wymiar w dekoracji wnętrz

Wyśmienite właściwości techniczne szkła akrylowego sprawiają, że coraz częściej wykorzystuje się ten materiał do konstrukcji różnego rodzaju przeszkleń – od tych dachowych, poprzez meble, aż po reklamy czy ramki na zdjęcia i obrazy z plexi na wymiar. Stanowi bezpieczną ochronę różnego rodzaju gablot, wystaw czy obrazów w miejscach publicznych, w których szkło byłoby narażone na zniszczenie.

Pleksi może występować w formie przezroczystej lub barwionej, co w połączeniu z łatwością obróbki, pozwala uzyskać różnego rodzaju kształty i tworzyć dekoracje. W ten sposób powstają między innymi logotypy firmy będące ozdobą sali konferencyjnej, ale również ażurowe ścianki czy ścienne ornamenty z ukrytym oświetleniem. Coraz częściej wykorzystuje się plexy również w kuchniach, gdzie chroni ściany nad blatem roboczym przed wodą oraz tłuszczem, a także w łazience, gdzie stanowi interesującą alternatywę dla klasycznych płytek.

Plexi na wymiar – oprawa zdjęć i obrazów

Oprócz wspomnianych sposobów wykorzystania plexy, materiał ten stanowi również doskonałą alternatywę dla szkła w oprawie zdjęć, plakatów, obrazów i innych płaskich dzieł. Plexi na wymiar jest lżejsze, dzięki czemu przy niestandardowych, sporych rozmiarach oprawy nie musimy obawiać się o zbyt duży ciężar. To istotne zwłaszcza wówczas, gdy chcemy powiesić obraz na ścianie z karton-gipsu.

Właściwości plexiglasu mają znaczenie również ze względu na bezpieczeństwo. W szkołach, przedszkolach, pokojach dziecięcych czy halach sportowych oprawa ze szkła mogłaby stanowić zagrożenie dla ludzi, gdy ktoś niechcący strąci obraz ze ściany. Szklana szyba w razie wypadku może stłuc się na drobne, ostre kawałki i dotkliwie zranić osoby dookoła. Szyba z plexi nawet po uderzeniu o podłogę nie uszkodzi się, ani nie spowoduje zagrożenia dla innych, dzięki czemu jest bezpieczną alternatywą w miejscach publicznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium