Jakie są formaty zdjęć do wywołania?

Niemalże z każdym Twoim mrugnięciem oka, gdzieś na świecie przynajmniej kilka milionów osób naciska migawkę aparatu i robi zdjęcie. Obecnie fotografujemy każde ważne dla nas wydarzenie, zapisujemy tysiące fotografii na telefonie, kartach pamięci czy dyskach lub publikujemy je w mediach społecznościowych. Jak często faktycznie wracamy do tych zdjęć i przypominamy sobie uwiecznione na nich chwile? Właśnie! Zdjęcia w formie tradycyjnych odbitek wciąż są modne i to wspaniała pamiątka na lata. Pytanie tylko: jakie są formaty zdjęć do wywołania? W tym artykule znajdziesz odpowiedź i poznasz wskazówki, jak je oprawić, aby prezentowały się wyjątkowo!

Jakie są formaty zdjęć do wywołania?

Istotne parametry zdjęć do wywołania

Dzisiejsze aparaty – również te w smartfonach – posiadają dwa kluczowe atrybuty wpływające na jakość wywoływanych zdjęć: rozdzielczość i kompresja. Rozdzielczość podawana jest w pikselach i można ją zmienić w ustawieniach każdego aparatu. Zasada jest prosta: zdjęcie cyfrowe o większej rozdzielczości oznacza lepszą jakość odbitki, a także możliwość wykonania jej w dużych rozmiarach.

Podczas zapisu zdjęcia lub jego dalszej obróbki następuje kompresja, czyli zmniejszenie wagi pliku przy zachowaniu jego rozmiaru w pikselach. Standardowa kompresja to zapis zdjęć w formacie .jpg lub .jpeg – takie są najczęściej zlecane do wywołania. Warto zadbać więc o jak najmniejszą kompresję, gdyż im jest większa, tym słabsza jest ostateczna jakość odbitek fotograficznych.

Jakie formaty zdjęć do wywołania można maksymalnie uzyskać, biorąc pod uwagę rozdzielczość matrycy w naszym aparacie?

Formaty zdjęć do wywołania:

 • 1 mln pikseli 9x13 cm
 • 2 mln pikseli 10x15 cm
 • 3 mln pikseli 13x18 cm
 • 4 mln pikseli 15x21 cm
 • 5 mln pikseli 20x30 cm
 • 7 mln pikseli 25x38 cm 

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym formatom zdjęć do wywołania!

 1. Standardowe 9x13 – najmniejszy dostępny format, idealny do zdjęć portretowych, pochodzących również ze smartfona, ale także tych niskiej jakości. Najczęściej pod ten wymiar są dostępne na rynku tradycyjne, książkowe albumy do zdjęć, ale warto oprawić najlepsze ujęcia w pojedyncze antyramy plexi lub ozdobne ramy drewniane, które będą świetnym elementem dekoracyjnym w pokoju. Ten format zdjęć można również spotkać pod oznaczeniem B7.
 2. Format 10x15 – tzw. format pocztówkowy lub A6. Nieco większy i równie popularny, co standardowy rozmiar zdjęć do wywołania. Prawdopodobnie w takich wymiarach masz w domu mnóstwo fotografii z ważnych okoliczności, które są przechowywane luzem w pudełku. Może warto wybrać najlepsze i stworzyć z nich kolaż? Podpowiadamy, że 4 zdjęcia w orientacji pionowej w tym formacie idealnie zmieszczą się w standardowej antyramie A4 dostępnej w naszym sklepie. 
 3. Format 13x18 – jest odpowiedni dla wysokiej jakości zdjęć fotograficznych o dużej liczbie szczegółów. Szukając dla nich właściwej oprawy, można spotkać takie nazwy produktów, jak: antyrama plexi 13x18 lub antyrama szkło 13x18 – one właśnie idealnie pasują na taki rozmiar odbitek. Inne oznaczenie dla tego formatu to B6.
 4. Format 15x21 – jego wymiary są identyczne, jak kartki z tradycyjnego zeszytu szkolnego (o formacie A5). Jeśli masz profesjonalny aparat fotograficzny i cenisz sobie bardzo wysoką jakość zdjęć, to będzie strzał w dziesiątkę! Sama odbitka w takim rozmiarze to jednak za mało. Warto zdecydować się na oprawienie jej w ramę np. drewnianą, która nada jej charakteru. Z powodzeniem możesz ją także samodzielnie pomalować lub przyozdobić w dowolny sposób i podarować na prezent!
 5. Format 20x30 – taka odbitka po wywołaniu swoim rozmiarem będzie zbliżona do kartki A4 (21 x 29,7 cm), więc możesz sobie wyobrazić, jak wiele szczegółów będzie widocznych. Tak duże zdjęcia z powodzeniem można powiesić na ścianie w formie obrazów po wcześniejszym oprawieniu je w solidne ramy Sur GPJ, które są stworzone z litego drewna sosnowego o mocno podkreślonych krawędziach. Często mniej, znaczy więcej i właśnie tak zaaranżowana ściana ze zdjęciem w stylowej, drewnianej oprawie w roli głównej nada wnętrzu nowy wygląd!
 6. Format 25x38 – jeśli chcesz wywołać zdjęcie w takim rozmiarze, musisz zadbać o naprawdę wysoką jakość i wyjątkową oprawę, gdyż ten format zdjęć jest jedynie nieco mniejszy niż A3 (29,7 cm x 42 cm), a więc trudno taką fotografię przechowywać luzem bez ryzyka jej uszkodzenia. Jesteśmy zdania, że od razu warto wybrać dla takiego zdjęcia odpowiednią antyramę: szklaną lub plexi z powłoką antyrefleksyjną, która rozprasza i zmniejsza odbijanie się światła w pomieszczeniu. Wstawione w nią zdjęcie będzie prezentowało się przejrzyście. Tą i każdą inną antyramę lub samą oprawę (aluminiową, drewnianą, z passe partout czy z tworzywa) możesz zamówić u nas na wymiar. 

Wiesz już, jakie są formaty zdjęć do wywołania, czas więc do przeglądnięcia swoich folderów ze zdjęciami i wyróżnienie najważniejszych chwil uwiecznionych na fotografiach! Puste ściany, regały, biurka warto ozdobić ramkami ze zdjęciami, aby móc cieszyć się wspomnieniami na dłużej.

Zobacz również: Jak pięknie i oryginalnie oprawić zdjęcia?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium